Kırkkonaklar Uyarıyor

 Ramazan Bayramı'nda fazla tüketilen şeker ve tatlıların birçok diş sorunlarına neden olabileceği konusunda Kırkkonaklar Ağız ve Diş Sağlığı  Polikilinigi Çubuk Şubesi uyarılarda bulunuyor.

Bayramlarda tatlı ve şeker tüketimi arttığından, dikkat edilmediği takdirde bu durum ciddi ağız ve diş sağlığı sorunlarına sebep olabilir ve beraberinde vücudumuzun genel sağlığı için de olumsuz etkiler olabilir. Özellikle şeker ve benzeri tatlı yiyecekler yenildikten sonra diş fırçalama imkanı olmayanlar için bol su ya da sütle ağzın çalkalanması ya da şekersiz sakız çiğnenmesi tavsiye ediliyor.
 
Ayrıca bayramlarda dişlerin baş düşmanı olan lokum gibi dişlerin arasında kalan ve uzun süre dişlerden uzaklaştırılamayan tatlılar, ağızda kalan kalıntılar bakteri üremesini artırır, bakteriler de asit oluşturarak diş çürüklerine neden olur. Ayrıca bayram ziyaretlerinde de sıkça tüketilen kola gibi asitli içecekler de bu süreci hızlandırır.
 
Düzenli Diş Bakımı Bayramlardan Etkilenmiyor
 
Dişlerini düzenli olarak fırçalayan, diş hekimlerinin önerdiği şekilde ağız bakımlarını yapan kişilerin dişleri, şeker tüketimi olsa bile bu durumdan çok fazla etkilenmez. Asıl sorun, dişlerin fırçalanmaması veya bakımlarının ihmal edilmesidir. Dişlerini fırçalamayı ihmal edenler için bayramda dişlere en fazla zarar veren yiyecek lokum gibi dişlerin arasında kalan tatlılardır. Bununla birlikte bu tip yapışkan özellikli tatlıların fazla tüketilmesi ağzında (hareketli, sabit) protezleri bulunan hastaların protezlerinin hareket etmesine hatta yerinden çıkmasına neden olabilir.
 
Bayramda fazla tüketilen şeker ve tatlıların diş sağlığına verdiği zararları diş fırçalayarak ve diş ipi kullanarak azaltabilirsiniz.
 

www.cubuksesi.com sitesinden 25.02.2020 tarihinde yazdırılmıştır.