Çubuk Stadı Yandı

 Çubuk Stadını Kuruttular Yaktılar.

Çubuk Şehir Stadı, İmam-Hatip Lisesi, Çubuk İlköğretim Okulu, Spor Salonu, Kapalı Halı Saha ve Çubuk Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğünün yerleştiği alanların bütününe Atçayırı denir. Toplam 50 dönümlük bir arazi. Eskiden harman ve otlak yeri olarak kullanılıyordu. Önce şehir stadı yapıldı, ardından İmam-Hatip Lisesi, Spor salonu diye devam etti gitti.

 

1959 Yılında amatör olarak kurulan Çubukspor kulübü ilçenin sosyal sportif hayatında önemli yer edindi. Çubuk Şehir Stadı ise tamamen çim olan zemini ile, değil Ankara’da, Ülke genelinde bile sayılı çim sahalardandı. Ankaragücü, Gençlerbirliği, Hacettepe gibi kulüplerin yanında, milli takımlar bile zaman zaman antrenman yapmak için Çubuk Stadına gelirler ve sahayı görünce hayran kalırlardı. Belki de bu yemyeşil sahanın sayesinde o dönemler başta Milli Futbolcumuz Sadullah Acele olmak üzere, bir çok kaliteli futbolcu yetişmiştir.

 

Çubuk Şehir Stadının yapıldığı 60 lı yıllardan, 80 li yıllara kadar, bütün sahanın bakımı tek bir işçi tarafından yapıldı. Saha her mevsim pırıl pırıl yemyeşildi. 80 li yıllardan sonra da, Gençlik Spor Müdürlüğünün iki personeli ile saha canlı ve yeşil kalmayı başardı. Sahanın etrafı, dikenli teller ve dikenli akasyalarla çevriliydi. Yine 80 li yıllarda ‘sözde yatırım’ meraklıları tarafından taban kalınlığı bir metreyi, yüksekliği 2,5 metreyi  bulan, anlamsız bir beton duvarla çevrildi.

 

Adem Tuğluca döneminde, stat; 10 yıllık bir anlaşma ile, Çubuk belediyesi bünyesine geçti. O dönem 300 milyar TL harcanarak, saha drenajı yapıldı ve yeniden çimlendirildi.

 

Lokman Özden’in Çubuk Belediye Başkanı olması ile, profesyonel bir kulüp olan Çubukspor’dan belediye desteği çekildi. Çubuk Şehir Stadı ise, Gençlik Spor Müdürlüğüne devredildi. Gençlik Spor Genel Müdürlüğü ile Çubuk Belediyesi arasında 10 yıllık anlaşma süresi üzerinden bir anlaşmazlık yaşandı. Statla; ne Çubuk Belediyesi, ne de Gençlik Spor Genel Müdürlüğü ilgilendi.  Bir zamanların sayılı çim sahalarından ve 1. Lig kulüplerinin bile üzerinde futbol oynamak için can attığı o muhteşem zemin kurudu toprak oldu, köstebek yuvasına döndü.

 

Ne acıdır ki; geçtiğimiz sezon Çubukspor resmi maçlarını Ankara’da hatta Akyurt’ta oynamak zorunda kaldı.

 

Dün bir okurumuz stattan fotoğraflar göndermiş ve stat hakkında bize bu bilgileri ve fotoğrafları göndermiş. Yaz aylarının kurak geçmesi nedeni ile otlar çabuk kurudu. Şehir içinde dahi sık sık bu tip ot yakmalar oluyor ve Büyükşehir İtfaiyesi olaya müdahale etmek zorunda kalıyor.

 

Okurumuz diyor ki; ‘her yer yakılır da stat damı yakılır?’ Yine aynı okurumuz; ‘asıl trajik olan, stadın zemini yeni bir proje kapsamında tamamen sentetik çimle kaplanacakmış, bu ise stadın bugünkü yürek kanatıcı durumundan daha kötü. Stat geceleri tinercilerin gündüzleri ise, sevgililerin barınağı haline geldi’ diyor.

 

Atçayırı; nereden nereye?

www.cubuksesi.com sitesinden 07.07.2022 tarihinde yazdırılmıştır.